Random News

Side Ads

Oficjalny Serwis Bydgoszczy - Odszedł Jakub Ulewicz

Oficjalny Serwis Bydgoszczy – Odszedł Jakub Ulewicz

Nie żyje Jakub Ulewicz, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Z naszą sceną związany był blisko 20 lat. Ostatnio widzowie mogli go oglądać w „Komediantce” i „Ptakach ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele”.

Trudno nam uwierzyć w to, co się stało, jeszcze trudniej o tym pisać i próbować wyrazić nasze uczucia. Z ogromnym bólem zawiadamiamy o śmierci naszego Kolegi, Aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Jakuba Ulewicza, który odszedł 27 czerwca 2023 roku. To niewyobrażalna strata dla polskiego teatru, który żegna wybitnego Aktora i Artystę. To wielka pustka dla naszego zespołu, który stracił Przyjaciela. Kuba był związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy od 2004 roku. Na scenie naszego Teatru stworzył ponad czterdzieści wspaniałych ról. W ostatnim czasie bydgoska publiczność mogła go podziwiać w spektaklach: “Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” w reż. Anny Smolar, „Komediantka” w reż. Anity Sokołowskiej, oraz „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego. W obliczu tragedii nasze myśli kierujemy w stronę najbliższych Kuby, którym przekazujemy najszczersze kondolencje i wyrazy wsparcia. – tak aktora pożegnał zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy. 

Jakub Ulewicz urodził się 30 marca 1967 roku w Poznaniu. W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pierwsze doświadczenie teatralne zdobywał na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie debiutował rolą „Kopyrdy” w spektaklu „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w 1991 roku. Z poznańską sceną związany był do 1993 roku, następnie rozpoczął współpracę z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, która trwała do roku 1998. W tym samym roku powrócił do Poznania, by pracować na scenie Teatru Polskiego przez kolejne sześć lat. 

Jakub Ulewicz swoją współpracę z Teatrem Polskim w Bydgoszczy rozpoczął w 2004 roku, gościnnie wcielając się w rolę „Księdza” w spektaklu „Ryszard III” w reżyserii Jacka Głomba. Od tego momentu na deskach TPB stworzył ponad 40 ról teatralnych. 

Bydgoska publiczność mogła podziwiać jego warsztat aktorski w takich spektaklach, jak: „Wielki Gatsby” w reż. Michała Zadary, „Mickiewicz. Dziady. Performance” w reż. Pawła Wodzińskiego, „Opowieści zimowe” w reż. Igi Gańczarczyk, „Sprawa Dantona” w reż. Pawła Łysaka, „Afryka” w reż. Bartka Frąckowiaka czy „Detroit. Historia ręki” w reż. Wiktora Rubina.

W swojej długoletniej pracy na scenie spotkał się z wieloma wybitnymi reżyserami i reżyserkami, m.in. z Maciejem Prusem, Mają Kleczewską, Adamem Orzechowskim, Weroniką Szczawińską czy Marcinem Liberem.

W ostatnich dwóch sezonach stworzył role w spektaklach: „Katyń. Teoria barw” w reż. Wojciecha Farugi, “Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” w reż. Anny Smolar, „Srebrny glob” w reż. Michała Buszewicza oraz „Komediantka” w reż. Anity Sokołowskiej. 

Jego ostatnią rolą teatralną była postać sekretarza arcybiskupa w spektaklu „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.

Liczne role teatralne przyniosły mu wiele nagród. W 1989 roku Jakub Ulewicz został nagrodzony za rolę Aloszy Karamazowa w “Braciach” na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymał wyróżnienie za rolę Billego w “Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1994 roku oraz wyróżnienie dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławksiego w Kaliszu w 1995 roku.

Dorobek Jakuba Ulewicza na bydgoskiej scenie został doceniony przez władze miejskie i wojewódzkie – w 2014 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2018 roku.

Jakub Ulewicz był także aktorem filmowym i telewizyjnym. Części publiczności znany był z licznych filmów i seriali, m.in. „Kryminalni”, „Prawo Agaty”, „Trzeci oficer” czy „Lincz”.

Source link

No comments

Post a Comment

© all rights reserved
made with by templateszoo