Úspěch bude 20 procent hlasů, řekla Nerudová poté, co odvolila. Hlasoval i Fiala

featured image

Danuše Nerudová odevzdala v sále místní hospody v Kuřimi-Podlesí svůj hlas v prezidentských volbách. Doprovázeli ji novináři a rodina. Za úspěch by považovala zisk 20 procent hlasů v prvním kole. “Ale úspěch je už to, že jsem se dostala až sem,” řekla po volbě Nerudová. Volila sebe. Průběh voleb sledujeme v online reportáži.

Aktualizovat reportáž

19:38

Někteří lidé v Jihomoravském kraji řeší problémy s voličskými průkazy, část z nich je nedostala, jiní s velkou časovou prodlevou a někteří až po urgencích. Mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová řekla, že za dva dny volala desítka lidí. Jeden z mužů zjistil, že jeho voličský průkaz leží na poště od 3. ledna, ale výzvu nedostal. 

19:04

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes hlasovala v prvním kole prezidentských voleb ve Vídni, kde je na pracovní návštěvě.

Odvolila jsem ve Vídni spolu s českými občany, kteří zde žijí. Jedna z mých osobních priorit je prosadit korespondenční volbu (i kdybychom měli být v PS týden v kuse) a usnadnit tak všem voličům uplatnění občanského práva.

PS: Svrběla mě ruka, ale pan Bašta to nakonec nebyl.😉 pic.twitter.com/UM09VzAUwy

— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) January 13, 2023

19:00

Nešťastná událost se dnes stala v jedné z volebních místností v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Senior narozený v roce 1946 zašel za plentu, aby si připravil volební lístek, a po vložení svého hlasu do urny zkolaboval. Zachránit se ho již nepodařilo. Řekla to mluvčí policie Ilona Gazdošová.

18:34

Účast ve vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem je podle některých členů volebních komisí neobvykle vysoká. Například průběžná účast v okrsku číslo 1015, který je na jedné z univerzitních kolejí, byla v 17:15 šest procent. Řekl to předseda volební komise Jakub Minárik, podle něj přicházejí i prvovoliči. Loni na podzim, kdy se konaly komunální volby, tam byla účast 3,2 procenta. V roce 2018 přišlo v prvním kole prezidentských voleb 5,82 procenta voličů. V souvislosti s volbami nezaznamenaly oslovené volební komise ani policie žádné problémy.

18:21

Velký zájem hlasovat v těchto prezidentských volbách registruje české velvyslanectví v Belgii. Na zvláštní seznam voličů, který tvoří z velké části čeští diplomaté a euroúředníci s rodinami, se na ambasádu v Bruselu zapsalo 1100 lidí. To je o 250 více než při parlamentních volbách v roce 2021. Další stovky lidí pak obvykle přicházejí hlasovat na voličský průkaz. “Ze začátku tu byl vyloženě nával. Krátce před otevřením volební místnosti stáli lidé venku frontu. Zájem je zatím velký,” řekla Aktuálně pracovnice konzulátu Sandra Miholová. Po 17. hodině odvolilo okolo 44 procent voličů. Při volbách do sněmovny v roce 2021 byla účast 73 procent.

18:09

Odvolil také prezidentský kandidát Karel Diviš. Podnikatel hodil svůj hlas do volební urny dnes v Gymnáziu U Libeňského zámku v Praze 8. Volit přišel se svými rodiči a za úspěch by považoval postup do druhého kola, řekl novinářům. V dosavadní předvolební kampani se podle něj nepodařilo dostatečně rozproudit diskusi.

18:06

Premiér Petr Fiala (ODS) odevzdal dnes v ZŠ v Brně hlas v prezidentských volbách. Doprovázela ho rodina.

17:50

Nerudová by se ráda stala pro mladé lidi inspirací, že mohou být součástí změny a podílet se na ní. Řekla to poté, co odevzdala hlas. Volila sebe.

17:50

Za úspěch bych považovala zisk 20 procent hlasů v prvním kole, ale úspěch je už to, že jsem se dostala až sem, řekla po volbě Danuše Nerudová.

17:49

Za doprovodu dvacítky novinářů a rodiny odevzdala v sále místní hospody v Kuřimi-Podlesí svůj hlas v prezidentských volbách Danuše Nerudová.

17:49

Zájem o volby hlásí malé obce. V jihočeských Hranicích u Nových Hradů mají 161 oprávněných voličů, do páté hodiny odpolední jich odvolilo 54. S urnou se komise vydala i k nejstarší obyvatelce obce.

17:07

Lidé mají o hlasování v prezidentských volbách zájem. V mnohých okrscích se účast po dvou hodinách pohybovala kolem 20 procent, někde volilo i 30 procent.

16:59

Ve volbách odvolil i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Řekl, že hlasoval pro Pavla Fischera.

16:57

Kandidát a senátor Pavel Fischer odvolil ve volební místnosti v pražských Pitkovicích. Do volební urny vhodil hlas sobě. K volbě dorazil společně se svou rodinou. Volba rozhodne o budoucnosti Česka, hlava státu má vliv a významné pravomoci, řekl. Za úspěch by považoval, kdyby dosáhl výsledku nad deset procent, řekl.

16:38

Velký zájem voličů na české ambasádě v Bruselu provázel úvod českých prezidentských voleb. Velvyslanec Pavel Klucký očekává, že účast předčí předloňské parlamentní volby a že přijdou téměř dvě tisícovky voličů. Oslovení lidé se většinou shodovali, že chtějí zásadně změnit poměry na Hradě a podpořit prozápadního kandidáta, který bude zemi dobře reprezentovat.

16:30

Odhadem několik desítek Čechů se odpoledne shromáždilo u volební místnosti v budově české ambasády v Bratislavě. Zhruba první půlhodinu si museli vystát frontu, než se dostali na řadu a mohli odevzdat svůj hlas. “Ve zvláštním seznamu vedeném na zastupitelském úřadě jsme měli zapsáno 619 voličů,” řekla chargé d’affaires Alena Jermářová.

16:07

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš je rád za účast občanských kandidátů podpořených vládními stranami v prezidentské volbě i za to, že strany koalice do volby žádného vlastního nevyslaly. Prezidentská volba není o tom, zda je populární vláda, řekl potom, co necelou hodinu po otevření volebních místností odevzdal svůj hlas na jedné ze základních škol na pražských Vinohradech.

15:52

Zhruba 150 až 200 novinářů se akreditovalo na sobotu do volebních štábů tří favoritů prezidentské volby Pavla, Babiše a Nerudové.

15:49

Prezidentský kandidát Marek Hilšer by pokládal za úspěch svůj postup do druhého kola volby. Řekl to v pátek při odchodu z volební místnosti na pražském Pohořelci. Dodal ale, že je realista. Jaký očekávat výsledek, neví, a to i po zkušenostech ze své kandidatury před pěti lety. Voličům vzkázal, aby přišli k volbám.

15:47

K volbám dorazil i vyřazený kandidát Karel Janeček. Ten na sociálních sítích sdílel fotografii, na které drží volební lístek se jménem armádního generála ve výslužbě Petra Pavla. Matematik jméno kandidáta přeškrtl a přepsal na své. Podle volebního zákona je volební lístek neplatný, pokud není na předepsaném tiskopise, je přetržený, nebo není vložený do úřední obálky. Naproti tomu poškozený či přeložený lístek platný je, pokud jsou z něj patrné potřebné údaje. Hlas se tak započítá Pavlovi.

15:40

Nového českého prezidenta dnes v poledne místního času, tedy hodinu před zahájením hlasování v Česku, začali volit i krajané v Británii. V britské metropoli se tradičně očekává velký zájem, řekl vedoucí konzulárního oddělení české ambasády v Londýně Pavel Duchoň. Hlasovat podle jeho odhadu přijde přes tisíc voličů.

15:35

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v Praze 6 po odevzdání hlasu kritizoval způsob výběru kandidátů pro televizní debaty. Všichni kandidáti bez ohledu na preference by si podle něho zasloužili, aby se z hlediska diváka přímo porovnali. Na podobné rozdělení si už v dřívějších debatách stěžovali senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Při čtvrteční debatě na Nově Hilšer na protest opustil televizní studio.

15:03

Obklopen novináři v malé místnosti obecního úřadu v Černoučku na Litoměřicku vhodil hlas do urny kandidát na prezidenta Petr Pavel. “Přímá volba (prezidenta), přestože je hodně kritizovaná, tak láká pozornost veřejnosti. Myslím si, že dnes bychom mohli být určitě přes 60 procent,” odhadl účast. Podotkl, že asi nebude překvapením, že volil sám sebe, a vyzval lidi, ať přijdou k volbám a vyjádří svůj názor. Kampaň podle něj byla korektní.

14:55

Policisté se při aktuálních prezidentských volbách zaměřují stejně jako jindy na preventivní opatření ve vztahu k volebním místnostem a k Českému statistickému úřadu, řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Doplnil, že konflikty u volebních místností zažil v praxi jen naprosto výjimečně. “Nechci to zakřiknout, ale volby samotné většinou probíhají bez bezpečnostních incidentů,” uvedl.

Standardní preventivní opatření k volbám popsal Vondrášek tak, že “policie by měla být opodál”. “Volební komise musí vědět, že má svého policistu na telefonu. Policisté i objíždějí volební místnosti ve svém okrsku a ptají se, zda komise nemají nějaký problém. Místnosti objíždějí i přes noc a střeží, aby nebyly narušeny fyzicky,” řekl.

K dřívějším konfliktům ve volebních místnostech doplnil, že volič se občas dostal do sporu s volební komisí. “Když byla atmosféra vyostřená, byli jsme přivolaní, abychom zjednali pořádek,” vysvětlil.

14:45

“Následujícím prezidentem by měl být někdo, kdo má velké politické zkušenosti. Pokud je nemá, je rizikem nejen pro všechny občany, ale i sám pro sebe,” uvedl končící prezident Miloš Zeman při odevzdávání hlasu.

14:40

Tomáš Zima ve volební místnosti řekl, že si věří na postup do druhého kola. Voličskou účast odhaduje na 65 procent.

14:39

Prezident Miloš Zeman odevzdal svůj hlas ve škole v Lánech. Zopakoval, že za nástupce chce někoho s velkými politickými zkušenostmi. Již dříve ve volbě podpořil bývalého premiéra Andreje Babiše.

“Protože člověk, který v politice prakticky začíná a tyto zkušenosti nemá, je rizikem pro všechny občany, ale také sám pro sebe,” řekl. “Když nemá velké politické zkušenosti, tak sice přinese něco zajímavého a nového, ale jenom ve stejném smyslu jako v matematice existují záporná čísla. A my potřebujeme spíše čísla kladná,” doplnil.

Vyjádřil přání, aby ten, kdo přijde do prezidentského úřadu po něm, nebyl automat na podpisy, aby to nebyl jenom ceremoniář, který každému uhne a každému vyhoví a aby to byl aktivní politik, který dokáže prosadit svůj názor.

14:26

S podstatně vyšším zájmem než při předchozích volbách se setkávají letošní prezidentské volby u vězňů, kteří si své tresty odpykávají ve věznicích v Olomouckém kraji. Například v jedné z nejpřísnějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku, kde jsou umístěni i doživotně odsouzení, hodlá vhodit hlas svému kandidátovi téměř dvě třetiny vězňů. Podobně velký zájem zaznamenali i zástupci olomoucké vazební věznice. V Olomouci se volí v pátek, na Mírově budou mít možnost vězni volit po oba dny.

14:05

Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) v pátek krátce po otevření volebních místností společně s manželkou Monikou a dětmi Vivien a Frederikem odevzdal hlas ve volbě hlavy státu v Průhonicích. Považoval by za úspěch, kdyby postoupil do druhého kola, řekl poté novinářům. Volební účast by podle Babiše mohla být velká. Do urny vhodil lístek se svým jménem a domnívá se, že stejně učinila jeho rodina. Pokud by ve volbách neuspěl, zůstane předsedou hnutí ANO. Kandidaturu například do Senátu nezvažuje.

14:00

Volební místnosti se právě otevřely. Češi nyní mohou rozhodnout, kdo v březnu zamíří na Hrad a nahradí Miloše Zemana. Volit lidé mohou v pátek až do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

13:13

Někteří lidé řeší problémy s voličskými průkazy, část z nich je nedostala, jiní s velkou časovou prodlevou a někteří až po urgencích. Česká pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka eviduje po celém Česku 16 reklamací v souvislosti s voličskými průkazy a řeší je přednostně. Pokud někomu průkaz nepřišel, radí lidem, aby se obrátili na příslušnou radnici a na poštu. 

13:03

Své hlasy pro kandidáty na prezidenta mohou postupně od pátečních ranních hodin odevzdávat i Češi žijící v Asii a Austrálii, volební místnosti se už otevřely v Sydney, Pekingu či Tokiu. Češi už od čtvrtka hlasovali na zastupitelských úřadech na americkém kontinentu.

13:01
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Hlasovat se bude v pátek od 14:00 do 22:00, v sobotu od 8:00 do 14:00. Lidé si nesmí zapomenout vzít průkaz totožnosti a také voličský průkaz v případě, pokud hlasují mimo domovskou obec.

13:00

V Česku začíná první kolo prezidentských voleb. Aktuálně.cz sleduje jejich průběh v online reportáži. Vše o volbách, rozhovory s kandidáty a experty, reportáže z kampaní, analýzy či aktuální články najdete ve speciálu Prezidentské volby 2023.

Domácí

ČTK

Domácí,

ČTK

Aktualizováno před 1 hodinou

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Read More

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 Comments :

Post a Comment