311. Pielgrzymka Warszawska dotarła na Jasną Górę

featured image

Ok. 4 tys. osób przybyło w niedzielę na Jasną Górę w Częstochowie z 311. Warszawską Pielgrzymką Pieszą. Wejście tej grupy jest uznawane za ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymka warszawska, która przybywa na Jasną Górę od 1711 r. nazywana jest paulińską, bo organizują ją i prowadzą ojcowie paulini. Dla mającego 89 lat o. Melchiora Królika była to 63. pielgrzymka. “Bardzo się cieszę i Maryi dziękuję, że mogłem znów wziąć udział w pielgrzymce i głosić konferencje o cudach dokonanych za wstawiennictwem Matki Bożej w XXI wieku. Dziękuję też za cudowny wynalazek – wózek, na którym mogłem jechać i głosić chwałę miłość Maryi” – powiedział w sobotę ten zakonnik, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Pielgrzymi z Warszawy dążyli zawsze do Częstochowy mimo przeszkód. W 1920 r. ze względu na sytuację na przedpolach Warszawy oraz rygory stanu oblężenia oficjalnie pielgrzymka nie odbyła się – mimo tego wierni wyruszyli również i wówczas, jednak rekolekcje w drodze były tajne i uczestniczyło w nich niewiele osób, które przemykały ukradkiem w kierunku Jasnej Góry. W okresie PRL kilkukrotnie podejmowano próby delegalizacji pielgrzymki. Mimo próby likwidacji pielgrzymki w 1963 r. wzięło w niej udział pięć tysięcy osób. W 2020 r. podczas pandemii koronawirusa w pieszej pielgrzymce wzięło udział kilkadziesiąt osób – głównie ojcowie paulini, a także służby medyczne i porządkowe.

W niedzielę na Jasną Górę dotarła też 29. Pielgrzymka Wojskowa. Trasę z Warszawy pokonało 311 żołnierzy, wśród nich dwóch generałów. “Przynosimy intencje wszystkich żołnierzy, którzy służą w Polsce i poza granicami naszej ojczyzny i wszystkie intencje ojczyźniane” – powiedział dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy ks. płk Stanisław Garbacik.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r. oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii. Pielgrzymowanie żołnierzy jest nie tylko polską tradycją. Wojskowe pielgrzymki odbywają się w różnych krajach europejskich, np. na Słowacji, czy we Francji, gdzie najbardziej znaną jest pielgrzymka do Lourdes.

Służby mundurowe reprezentują też w niedzielę na Jasnej Górze strażacy, którzy pieszą pielgrzymkę odbyli już po raz 16.

Jak informują gospodarze jasnogórskiego sanktuarium ojcowie paulini, tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP będzie szczególnym przypomnieniem o wielkiej miłości Boga do każdego człowieka i dziękczynieniem za dar Jego Matki. “Chcemy razem świętować, także z rzeszą uczestników pieszych pielgrzymek, bo w jedności jest nasza siła. Chcemy prosić też o pokój na świecie, za Kościół i o naszą wierność Jezusowi” – podkreśla przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Porannej mszy dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy będzie przewodniczył i kazanie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, o godz. 10 odbędzie się msza za ojczyznę w 102. rocznicę “cudu nad Wisłą”, a sumie pontyfikalnej o godz. 11, połączonej z poświęceniem ziół będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Read More


Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 Comments :

Post a Comment